Головна > Проєкти > Серія воркшопів «ЗнакиІгри» > Ноти та інструкції
Як провести
воркшоп самостійно:
ноти та інструкції
Про Проєкт
Проєкт відбувається у партнерстві з Національним ансамблем солістів «Київська камерата», ансамблем «KNM Berlin», асоціацією «Neue Musik für Alle» та за сприяння «Culture Helps / Культура допомагає».
Програма «Culture Helps / Культура допомагає» співфінансується ЄС і реалізується ГО Інша Освіта (UA) та zusa (DE).
Освітньо-концертна платформа нової музики Kyiv Contemporary Music Days (KCMD) створила авторські воркшопи «ЗнакиІгри», щоб допомогти родинам переміщених українок і українців із дітьми долати психологічні ефекти війни за допомогою музики. Створені у співпраці з професійними музичними колективами з України та Німеччини, українськими академічними композиторками, музикотерапевтами і дитячими психологами, воркшопи фокусуються на терапевтичних аспектах колективного музикування й групової взаємодії та мають на меті зацікавити молоде покоління у сучасній академічній музиці.
Ми раді поділитися інструкціями до воркшопів та партитурами музичних творів, аби ви мали змогу провести ці воркшопи повністю або частково у своїх громадах.
Як підготуватись до воркшопу
Кроки, які можуть бути помічними у підготовці воркшопу (адаптивно до ваших потреб та можливостей):
Зібрати команду воркшопу, зокрема:
модератор_ка,
музиканти / ансамбль,
ведуч_а руханки,
ведуч_а музичної частини / «диригент_ка» для дітей молодшої групи, що розучує з ними жести-сигнали у творі,
помічники модератора (бажано принаймні дві людини).
Підготувати музичні інструменти, передбачені воркшопом (деталі у партитурах).
Провести репетиції з залученими музикантами.
Забезпечити просторе пусте приміщення з хорошою акустикою і відсутністю обмежень щодо гучності.
Створити реєстраційну форму для тих, хто бажає взяти участь у воркшопі.
Повідомити батькам умови та принципи воркшопу за кілька днів до його проведення листом (приклад листа).
Поради щодо взаємодії з дітьми та батьками в рамках воркшопів
Важливо пояснити усім учасникам, що відбуватиметься на воркшопі та переконатись, що всі батьки поінформовані про ключові аспекти події та правила поведінки для дорослих.
Ми рекомендуємо проводити воркшопи із залученням батьків для молодшої групи, а в підлітковій групі — навпаки запропонувати батькам провести час поза простором.
Молодшій групі протягом воркшопу варто чітко і однозначно окреслювати задачі, встановлювати межі, давати завдання з простою логікою дія-результат, уникати запитань в яких дитині потрібно робити вибір з багатьох варіантів.
У підлітковій групі можна і варто давати більше свободи вибору, спокійно і доброзичливо приймати відмову виконувати певні дії. Важливо поважати особистий простір дитини та старатися не порушувати його фізично чи словесно.
В обох групах важливо з повагою ставитись до волевиявлення юних учасників. Не варто змушувати дитину щось робити. Варто заохочувати поводитися природно, але запрошувати до експериментування. Разом з тим на початку воркшопу важливо чітко озвучити правила і слідкувати за їх дотриманням. Основні правила дуже прості:
Правило добровільності: зацікавленість і творчий прояв не можуть бути примусовими.
Правило взаємоповаги: всім є місце, всі мають однакові права, кожен і кожна важливі, кожен і кожна впливає на кінцевий музичний результат.
Правило безпеки життя і здоров’я: батьки краще за всіх знають своїх дітей. Якщо дитина має особливі потреби, це відповідальність батьків попередити про них членів команди, що будуть на воркшопі, або бути поряд із дитиною та підтримувати її за необхідності.
Ключова інформація про воркшоп
Повна тривалість оригінального воркшопу: 2 години.
Попередній досвід гри на музичних інструментах не має значення.
Перша година воркшопу
Воркшоп розпочинається з привітання родин та вступного слова (≃ 5-7 хвилин), що пояснює:
структуру події,
стисло та простими словами розповідає про те, що таке нова музика,
прояснює організаційні питання,
озвучує правила поведінки протягом воркшопу для дітей та батьків
задає розкутий, творчий і довірливий тон взаємодії між організаторами, дітьми та батьками.
Після вступного слова розпочинається «Руханка» (≃ 35-40 хвилин / приклад та умови руханки [посилання на файл пдф])
Руханка — набір вправ, запозичених з практик театральних розминок, йоги, психологічних тренінгів. Підбірка і послідовність вправ структуровані таким чином, щоб поступово налаштувати учасників на творчу і відкриту взаємодію, відчути себе у просторі, звернути увагу на власні голос та тілесні відчуття, звикнути до нових людей та обставин, зрозуміти, що середовище є безпечним та заохочує до самопрояву та експерименту. Руханка є важливою компонентою успішного воркшопу, адже вона дозволяє учасникам підготуватися до основного музичного дійства. Руханка — це авторська розробка мисткині-дослідниці Дар’ї Вдовіної у консультації з музичною терапевткою та дитячою психологинею Мариною Сльот. Якщо ви не маєте змоги провести руханку, ми радимо провести принаймні невеличку фізкультурну розминку.
Після руханки всім учасникам треба дати 15 хвилин перерви для відпочинку та переключення уваги, адже попереду на них чекає година музикування, що подекуди потребує концентрації.
Друга година воркшопу
Друга година воркшопу — музична і суттєво відрізняється залежно від віку учасників. Ми пропонуємо два формати воркшопів:
Воркшопи для молодшої групи
(7–11 років)
Для воркшопу молодшої групи на замовлення KCMD композиторка Рената Сокачик написала твір «Легенда про звукових захисників». Твір виконується професійними музикантами та дітьми, які досліджують шумові інструменти.
Рената Сокачик «Легенда про звукових захисників» для дитячого шумового оркестру та ансамблю: Партитури та інструкції
У першому блоці репетиції (≃ 20 хвилин) ведуч_а музичної частини (тьютор) розучує з дітьми жести, які допоможуть їм протягом гри орієнтуватись, коли вступати і зупинятись, коли звучати гучніше, а коли стишуватись тощо.
Після цього блоку ми радимо зробити перерву (≃5–7 хвилин), щоб діти відновились після тривалої сконцентрованої діяльності.
Наступний крок: прочитання Легенди та знайомство з музикантами і їхніми інструментами органічно триває ≃ 10 хвилин. Після перерви тьютор розповідає Легенду (див. інструкції) та запрошує дітей познайомитись із колегами — Хранителями Музики й Гармонії (професійними музикант_ками). За представленням слідує знайомство з музичними інструментами Хранителів: чудово, якщо тьютор розповідає дітям трохи про кожен із інструментів послідовно та залишає простір для музикантів коротко зіграти на інструменті для демонстрації його звучання і можливостей.
Нарешті всі учасники готові грати! Тривалість самого твору ≃ 15 хвилин.
Після колективного виконання твору не забудьте поаплодувати одне одному та запросити дітей ближче роздивитись музичні інструменти. Їм буде легше наважитись на це у супроводі батьків або модераторів та помічників, які провели з ними весь час воркшопу.
Воркшопи для підлітків
(12–17 років)
Для воркшопу підліткової групи на замовлення KCMD композиторка Яна Шлябанська створила твір-гру «МАРШРУТ [НЕ]ЙМОВІРНОСТЕЙ». Це інтерактивне середовище, всередині якого «найімовірніше» з’явиться музика.
Всім нам добре знайомі настільні ігри, де ми кидаємо кубик, а далі ходимо фігуркою ту кількість разів, яка нам випала. Учасни_цям гри буде запропоновано пройти маршрут у просторі. На ньому траплятимуться різноманітні звукові завдання. Кожен хід відповідатиме випадковому значенню — гральний кубик, випадок і «щаслива рука» гравця визначатимуть зміну звукового ландшафту довкола.
У документі з інструкціями докладно розкрито деталі проведення гри. Корисно знати, що ознайомлення з правилами та уточнюючі запитання до модераторів вимагають ≃ 10 хвилин, після чого сама гра може тривати непередбачувано довго. Разом з тим, за нашими спостереженнями одна гра займає ≃ 20 хвилин. Ми рекомендуємо з однією групою зіграти у гру принаймні два рази поспіль, адже всім кортітиме поекспериментувати з музичними об'єктами, а родзинкою дійства і повчальним спостереженням стане те, що вдруге твір зазвучить зовсім інакше.
Після завершення гри не забудьте поаплодувати одне одному та запросити дітей ближче роздивитись музичні інструменти. Їм буде легше наважитись на це у супроводі модераторів та помічників, які провели з ними весь час воркшопу.
Скачати партитури та інструкції
Воркшопи для молодшої групи (7–11 років):
Воркшопи для підлітків (12–17 років):
На завершення
Ми сподіваємось, що наші підказки та матеріали стануть вам у пригоді і бажаємо вам яскравого та цікавого досвіду виконання творів. Веселої вам (не)дитячої гри!
Якщо вас зацікавив проєкт «ЗнакиІгри» і ви хочете запропонувати KCMD співпрацю, напишіть нам на hello@kcmd.eu
Команда проєкту
Дар'я Вдовіна, Лесь Виноградов, Поліна Городиська, Роксолана Кіт, Василь Луцик, Тетяна Мельниченко, Даша Подольцева, Альберт Саприкін, Анастасія Стовбир, Марія Титова, Михайло Чедрик, Ксенія Янус. Фото: Сергій Аніщенко, Тарас Тарасов, Генрі Датвейлер.
Організатор
музичні партнери
За підтримки
KYIV
CONTEMPORARY
MUSIC DAYS
Міжнародна платформа,
що сприяє розвитку
спільноти Нової музики
в Україні та світі
Розсилка