«Сильвестров. Точки опори» – спільний проєкт Kyiv Contemporary Music Days, Docudays UA і Національного Центру Олександра Довженка.

Композитор та музикознавець Олексій Войтенко прочитає лекцію про Валентина Сильвестрова та його музику, на концерті піаніста Антонія Баришевського прозвучать ранні, вже класичні твори Сильвестрова: «Кітч-музика» (1977) і Соната № 2 для фортепіано (1975).

Це омаж не так Сильвестрову, як нам з вами: тим, хто увійшов у галасливі, не до кінця зрозумілі й місцями лячні 20-ті роки XXI століття. Омаж, покликаний дати можливість пройти шлях громадянина-художника, одного з архітекторів української композиторської школи, свідка репресій Радянського Союзу та складних часів сучасної України. Омаж, що покликаний дати точку опори нам – тим, хто й сьогодні дихає одним повітрям із Сильвестровим.

Лекція-концерт відбувається з нагоди світової прем'єри на Docudays UA фільму Сергія Буковського «В. Сильвестров».

Олексій Войтенко
Антоній Баришевський

ЛЕКЦІЯ

Валентин Сильвестров. Життя в музиці

Олексій Войтенко, композитор, музикознавець

ТВОРИ, ЩО БУДУТЬ ВИКОНУВАТИСЯ

Валентин Сильвестров — Кітч-музика (1977)

Валентин Сильвестров — Соната No.2 для фортепіано (1975)

Антоній Баришевський, фортепіано

ПРО БАРИШЕВСЬКОГО І ВОЙТЕНКА

Антоній Баришевський – один з найвідоміших сучасних українських піаністів. Переможець численних міжнародних конкурсів. Регулярно виступає з речиталями та в якості соліста з оркестром в Україні і за кордоном. Гастролював у Німеччині, Бельгії, Італії, Іспанії, США, Японії, Білорусі, Сербії, Румунії, Польщі.


Олексій Войтенко – український композитор, музикознавець. Викладач кафедри теорії музики Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського; доцент факультету виконавського мистецтва та музикознавства Київської муніципальної академії музики ім. Р.М. Глієра; член Національної Спілки Композиторів України; лектор освітньої організації «Культурний проект».

ПРО ПОДІЮ

У рамках Docudays UA відбудеться прем’єра фільму Сергія Буковського «В. Сильвестров». Це – майже тригодинне полотно про одного з найвідоміших у світі представників Київського авангарду. Сам композитор у розмові з режисером охарактеризував його так: «ви створили симфонію».

Доповнюючи процес вивчення і, можливо, відкриття для широкої аудиторії особистості Сильвестрова, Kyiv Contemporary Music Days, спільно з піаністом Антонієм Баришевським і композитором Олексієм Войтенко, проведуть лекцію-концерт Сильвестров. Точки опори.

Аби повною мірою зрозуміти людину зі стрічки Буковського, необхідно відкрити для себе Сильвестрова-композитора.

По-перше, знайти ті точки опори, які допоможуть познайомитися з середовищем Київського авангарду 1950-60х, що сформувало музиканта. Діячі цього неформального середовища існували в умовах тотальної радянської цензури й диктатури соцреалізму в мистецтві. Вони тишком вивчали творчість колег-сучасників по той бік залізної завіси (Стравінський, Варез, Кейдж, Ксенакіс, Лютославський, Беріо) і шукали свій голос у маловідомому для радянського слухача світовому контексті.

Серед київських авангардистів були Грабовський, Загорцев, Годзяцький, Губа, Станкович і, звісно ж, Сильвестров: всі вони учні батька сучасної української музики Бориса Лятошинського. Кожен композитор середовища сформувався як індивідуальність з неповторним, сміливим стилем, що й досі залишається актуальним як для української так і для світової музичної спільноти.

По-друге, окреслити елементи стилю Валентина Сильвестрова і періоди його творчості. Адже в різні періоди свого життя, композитор пережив захоплення сучасним авангардом, постмодернізмом і врешті-решт духовною музикою. У рамках лекції-концерту Олексій Войтенко розповість про Сильвестрова, його музику і контекст, в якому композитор сформувався.

По-третє, познайомитися зі спадщиною, справжнім голосом композитора – його музикою. Впродовж понад шістдесяти років композиторської роботи Сильвестров еволюціонував від періоду звернення до традиційних технік європейського авангарду (серійна техніка, пуантилізм, алеаторика, сонористика) до так званого стилю «мета-музики» (метафоричної музики), якому властиві медитативні, споглядальні настрої, рефлексія до музичного минулого як самого композитора, так і всієї історії класичної музики. Зараз автор у своїй творчості здебільшого звертається до таких жанрів, як багателі («музичні вірші без слів»), псалми і постлюдії.

Саме останні твори Сильвестрова перебувають у фокусі уваги фільму Сергія Буковського. На концерті ж Антонія Баришевського прозвучать його ранні, вже класичні твори: «Кітч-музика» (1977) і Соната № 2 для фортепіано (1975). Ці композиції належать до зрілого періоду, що зробив Сильвестрова та його музику явищем, що виходить далеко за кордони одної лише радянської України.