• New Music : Touchpoints. KCMD and DME in Lisbon, Portugal
  international contemporary classical music festival

  june 11-22, 2018
  lisbon, portugal

  festival webpage

  organizers:
  dias de música electroacústica
  kyiv contemporary music days

  supported by culture bridges

  30 musicians | 16 countries | 12 concerts | 10 lectures | 5 days of master classes

  Daily, from 11 to 22 June, “new music : touchpoints” — an international contemporary classical music festival — will take place in Lisboa Incomum (General Leman 20, Lisbon), within the framework of which 12 concerts, 10 lectures and 5 days of master classes will be held with the participation of 29 musicians from 16 countries.

  “new music : touchpoints” is organized by the teams of two institutions, one of which is the Portuguese Dias de música electroacústica, the other is the Ukrainian Kyiv Contemporary Music Days. The festival is supported by Culture Bridges program.

  The festival will feature composers of the XX and XXI centuries — both widely recognized and young, both Portuguese, Ukrainian and worldwide: Hans Tutschku (Germany)*, Jaime Reis (Portugal)*, Karlheinz Stockhausen (Germany), Olivier Messiaen (France), Luciano Berio (Italy), Gyorgy Ligeti (Hungary), Valentin Silvestrov (Ukraine), Vitaly Godzyatskii (Ukraine), Helmut Lachenmann (Germany), Salvatore Sciarrino (Italy), João Pedro Oliveira (Portugal)* and others.

  *composers, along with others, will be present at the festival and will give public lectures

  During the festival “new music : touchpoints”, a number of world’s most outstanding musicians in the field of contemporary music will gather in Lisbon. Among them are:

  • German composer Hans Tutchku (professor and director of the HUSEAC at Harvard University)
  • German clarinetist Nina Janssen-Deinzer — soloist of the legendary Ensemble Modern (2006-2017), one of the most outstanding clarinetists in modern Europe; has recordings in such labels as Deutscher Musikrat, NEOS, Ensemble Modern Medien, Südwestrundfunk, Wergo Music, Ernst von Siemens Musikstiftung etc.
  • Portuguese composer Jaime Reis (professor for composition at the Superior School of Applied Arts (ESART), DME festival and Lisboa Incomum founder) 
  • Ukrainian pianist Antonyi Baryshevskii — soloist of the National Philharmonic of Ukraine, winner of a number of international competitions, including the Arthur Rubinstein Piano Competition, Tel Aviv, Israel); has recordings in such labels as Avi-Music, Naxos, and Carus.
  • Ukrainian new music quartet Danapris String Quartet
  Опубліковано·24 лип. 2018 р., 05:04 Kyiv Contemporary Music Days
 • Логіка як предмет музики
  kcmd.eu/kovalinas

  Як ви могли помітити, на кожній з лекцій Миколи Ковалінаса в рамках серії "Чисто про музику" присутній спеціальний гість. Так, в березні ми говорили Про Бетховена без зайвої патетики; Про музику, білочок і зайчиків (про Шопена і програмну музику); у червні - про Веберна (о мире до-ре-ми)

  «Логіка як предмет музики» - четверта з шести лекцій серії - в цьому сенсі не вибивається з концепції: знову матимемо гостей. Цього разу, як можна здогадатися з назви, це Олексій Лосєв і, - менш очевидно, але рівно до того моменту, як ви опинитеся 14 листопада о 19:00 на Волоській, 12/4 - курочка Ряба.

  У порівнянні з останньою лекцією, що відбулася у червні, майбутня зустріч не буде настільки складна для слухового сприйняття, адже про складне мова буде йти простими словами, а складними логічними конструкціями - про просте.

  Ми вже у передчутті одного з найпрекрасніших досвідів, пов’язаних з діяльністю KCMD: разом з аудиторією, що наповнює залу Goethe Institut, то в повній тиші, то в звуках заливного сміху, і завжди з палаючими очима, ми проводимо дві години свого життя у відчутті єднання і причетності до чогось більшого, ніж просто розмови про музику.

  "Чисто про музику" - цикл лекцій українського композитора і музиколога Миколи Ковалінаса про сучасну класичну музику, про музичне мислення та суто музичну логіку, про славнозвісний та сумнозвісний зміст музики і парадокси музичної феноменології, про так звану «чисту музику» та найбільш «чисті» прояви музичного в композиторській творчості, про «зовсім інше» та ін. – і все це з точки зору композитора і педагога.

  Вхід на лекцію, як завжди, вільний.
  Приходьте “плескати по плечу” Лосєва, грати у слова-сенси та вести бесіду про “зовсім інше”.

  14 листопада, 19:00
  Goethe Institut (Волоська, 12/4)

  Не забудьте ознайомитись з анонсом від лектора та зареєструватися

  Опубліковано·9 лист. 2017 р., 17:41 Albert Saprykin
Відображаються 1 - 2 із 2 записів. Переглянути більше »