ЧИСТО ПРО МУЗИКУ: СЕРІЯ ЛЕКЦІЙ МИКОЛИ КОВАЛІНАСА


Впродовж 2017 року відбудеться серія лекцій українського композитора та музиколога Миколи Ковалінаса у рамках Kyiv Contemporary Music Days та у співпраці з Goethe Institut і Малою Академією Наук України.

«Чисто про музику» – цикл розмов про сучасну класичну музику, про музичне мислення та суто музичну логіку, про славнозвісний та сумнозвісний зміст музики і парадокси музичної феноменології, про так звану «чисту музику» та найбільш «чисті» прояви музичного в композиторській творчості, про «зовсім інше» та ін. – і все це з точки зору композитора і педагога.


ЛЕКЦІЯ 4. 

ЛОГІКА ЯК ПРЕДМЕТ МУЗИКИ

14 ЛИСТОПАДА 2017, 19:00 | ГЕТЕ-ІНСТИТУТ (ВОЛОСЬКА, 12/4) | ПОДІЯ У FACEBOOK | ВХІД ВІЛЬНИЙ | РЕЄСТРАЦІЯ

Запропонована тема четвертої лекції, безумовно, навіть суто логічно не може не апелювати до відомої роботи О. Лосєва «Музыка как предмет логики». І питання не стільки в самій назві, сформульованій в характері парадоксу, що заразом дає можливість «поплескати по плечу» славетного філософа та філолога.
Чергова логічна гра слів-сенсів досить своєрідно підкреслює дослідницьку і, загалом, світоглядну  позицію автора (задекларовану анонсом серії лекцій «Чисто про музику», що настроює на розмову про «зовсім інше»), яка через свою суттєву та принципову протилежність традиційному погляду відкриває певну перспективу більш глибокого осягнення сутності такого складного і багатогранного явища, як музика. 

Продовжуючи затіяний Лосєвим «бенкет чистої смислової діалектики», ми спробуємо «вести бесіду» про зовсім інший предмет (адже лосєвська концепція сформувалася «при звуках вельми алогічної музики», яка «не володіє пізнавальною оформленістю» і т.п.) – з позиції композитора, для котрого докір у нелогічності, у відсутності логіки зазвичай є одним з найстрашніших.
Отже, музикування продовжується! Цього разу вже не має бути так складно для слухового сприйняття, як минулого разу, адже про складне мова буде йти простими словами, а складними логічними конструкціями – про просте.

У якості спеціального гостя події цього разу «запрошена» славнозвісна… Курочка Ряба.

І наостанок дві цитати:

О. Лосєв: «… я пришел к такому выводу: кто понимает логику Гегеля в ее подробностях, тот обязательно должен глубоко чувствовать колоратурное сопрано, ибо оно построено на мелких, дробных проявлениях, и из этого виртуозного звучания, из этого фейерверка отдельных тонов рисуется грандиозная картина. И обратная зависимость, конечно же, имеется. Кто хочет глубоко разбираться в виртуозной музыке, тот должен потратить значительные философские усилия, прочувствовать тонкость логики Гегеля».

Д. Шостакович: «До чего же это отвратительная, антимузыкальная вещь – колоратура…» 

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ЛЕКЦІЮ
ЛЕКЦІЯ 5. 

ПРО СТВОРЕННЯ, СПРИЙНЯТТЯ ТА СТВОРЕННЯ СПРИЙНЯТТЯ

24 ЛИСТОПАДА 2017, 19:00 | ГЕТЕ-ІНСТИТУТ (ВОЛОСЬКА, 12/4) | ПОДІЯ У FACEBOOK | ВХІД ВІЛЬНИЙ | РЕЄСТРАЦІЯ

Мова знову йтиме про протилежні ракурси бачення музичного твору – творчість (створення музичного твору) та сприйняття музичного твору, позиції, що представлені та виразно протиставлені у попередній лекції. Головною «дійовою особою» вечора буде один із найславетніших і «найчистіших» композиторів ХХ століття – Вітольд Лютославський, знаменитий авторський девіз якого «Я створюю сприйняття» спробує досить оригінально об’єднати вказані протилежні ракурси.

Розмова знову ж таки буде у стилі цієї серії лекцій та під специфічним кутом зору, тобто з позиції композитора та «чисто про», а отже, без зайвої патетики, без славнозвісних та сумнозвісних «білочок-зайчиків», про чистий і абстрактно-логічний світ Музики («до-ре-мі-світ»), адже у композиторів, за висловом В. Лютославського, «немає тої нестерпної рефлексії. Вони сприймають усе безпосередньо. Для таких людей звуки – частинки такої багатої та різноманітної краси, що вже не потрібно шукати за ними щось інше».
ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ЛЕКЦІЮ